La Pologne Online

Beskidiens en ligne


Le Forum de Beskid a migré à l'adresse :

https://beskid.com/phorum/



Venez nous rejoindre en cliquant sur le lien en haut.

Attention, il faudra refaire une inscription Zapraszam


barre



Les Forums de Pologne


Généalogie :  Forums Franco Polonais The fastest message board... ever.
A la recherche de vos ancêtres 
Naturalisation Pawel/Paul BAL
Posté par: Aquila (IP Loggée)
Date: 30 janvier, 2019 04:19

Bonjour,

Nazywam się Mirek Bal i mieszkam w Polsce, niestety znam tylko kilka francuskich słów, więc nie mogę pisać w tym języku. Chciałbym prosić o pomoc w znalezieniu informacji na temat brata mojego dziadka - Pawła Bala, który został pojmany w 1939 roku, wysłany do obozu jenieckiego w Niemczech a po wojnie osiadł we Francji gdzie żył jeszcze przez jakiś czas. Niestety nie znam żadnego jego francuskiego adresu ani daty śmierci. Nazywał się Paweł Bal, urodzony 20 lutego 1906 roku we wsi Nienadowa (w niemieckich dokumentach może być "Nienachowa"). Jego rodzicami byli Andrzej (Andre) Bal i Anna Pilch. Zmarł już dawno temu i został pochowany gdzieś we Francji. Zastanawiam się czy jest w bazie naturalizacji. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

My name is Mirek Bal and I live in Poland, unfortunately I only know few French words, so I can't write in that language. I'd like to ask you to help me find information regarding my grandfather's brother - Paweł Bal, who was captured in 1939, sent to German camp and settled in France after the war where he lived for some time. Unfortunately I have no address or death date. His name was Paweł Bal, born 20 February 1906 in Nienadowa (on German documents it may be "Nienachowa"). His parents were Andrzej (Andre) Bal and Anna Pilch. He died long time ago and was buried somewhere in France. I wonder if he is mentioned in the naturalisation database. I will be grateful for any help.

Cordialement, Mirek Bal

Re: Naturalisation Pawel/Paul BAL
Posté par: Lesniewski (IP Loggée)
Date: 30 janvier, 2019 09:06

@Mirek
nie ma Pawel Bal w basy naturalizaciej
ale jest :

Tadeusz Bal ur 20.04.1923 w Nienadowa
Pani Sowa ur 22.11.1901 w Nienadowa

Ten sam dla obu osob dékret n° 2750-42 z 03.08.1942

http://www.klub-beskid.com/ibergeur/Upload/images/femmevsis.gif

Re: Naturalisation Pawel/Paul BAL
Posté par: jan marek (IP Loggée)
Date: 30 janvier, 2019 11:42

Super
Tadeusz Bal ur 20.04.1923 w Nienadowa
Pani Sowa ur 22.11.1901 w Nienadowa
Tutaj :
[gw.geneanet.org]
Auteur (autor) de cet arbre (drzewo genealogiczne)
bjanina : jest zarejestrowany na stronie internetowej (Beskid)
Commune (gmina) w 1939 : MERY SUR OISE district 95

Narodziny we Francji
naissances (ur.) BAL dans le département (district) Val d'Oise(district 95),
Période (okres) 1941 – 1965
District 95, ur. w :
Argenteuil, Eaubonne, Enghien les Bains, Magny en Vexin

[www.geopatronyme.com]


PILCH
[gw.geneanet.org]
Commune (gmina) w 1939 : VILLEPARISIS district 77

Re: Naturalisation Pawel/Paul BAL
Posté par: Aquila (IP Loggée)
Date: 30 janvier, 2019 16:28

Dziękuję za odpowiedzi.

To dziwne, był jeszcze drugi brat, właśnie Tadeusz, który też przebywał w czasie wojny w Niemczech (jako robotnik przymusowy) ale jego wojenna historia jest znana - od 1942 do 1945 roku pracował w Dielsdorfie u jakiegoś Georga Hoeniga. Nie zgadza się też data urodzenia - wg bazy danych Tadeusz z mojej najbliższej rodziny urodził się 11 VII 1921. O żadnej pani Sowie nie wiem. Z tego co wiem to Paweł, jeniec wojenny, został we Francji a Tadeusz, robotnik przymusowy, wrócił do Polski. Poszukam dokładniej jeszcze, może po prostu pamięć zawiodła i pomyliły się imiona braci? To sprawa sprzed wielu lat, mogło tak się stać.

Inna sprawa - co dekret z 1942 roku mógł oznaczać? W tym okresie mowa o tzw Francji Vichy. Dlaczego ówczesny rząd nadałby obywatelstwo jakiemuś Polakowi?

Re: Naturalisation Pawel/Paul BAL
Posté par: henia dura (IP Loggée)
Date: 31 janvier, 2019 12:19

Tadeusz Bal jest synem Pani Katarzyny
Bal z domu Sowa .

Re: Naturalisation Pawel/Paul BAL
Posté par: Aquila (IP Loggée)
Date: 31 janvier, 2019 14:03

Więc to na pewno nie brat mojego dziadka.

Paweł Bal (do niego wróćmy) na pewno mieszkał gdzieś we Francji po wojnie przez jeszcze kilkanaście lat. Zmarł prawdopodobnie w latach 60. Do rodziny doszła jedynie jakaś notatka z domu opieki (która dawno temu przepadła i nie mam możliwości żeby dowiedzieć się co na niej było napisane). Skoro nie ma go w bazie naturalizacji - gdzie mógłbym jeszcze szukać śladu po nim?

Re: Naturalisation Pawel/Paul BAL
Posté par: Aquila (IP Loggée)
Date: 22 janvier, 2020 19:39

Udało mi się znaleźć zdjęcie brata dziadka - wątpię, żeby to cokolwiek pomogło, ale może komuś uda się wyczytać co to za typ budynku z tyłu i gdzie mogło zostać zrobione.

https://i.postimg.cc/3rfdwXW6/DSC-0395.jpg



Désolé, vous n'avez pas d'autorisation poste/réponse dans ce forum.