La Pologne Online

Beskidiens en ligne


Le Forum de Beskid a migré à l'adresse :

https://beskid.com/phorum/



Venez nous rejoindre en cliquant sur le lien en haut.

Attention, il faudra refaire une inscription Zapraszam


barre



Les Forums de Pologne


RCM, TV, cinéma, arts, associations, culture :  Forums Franco Polonais The fastest message board... ever.
Le forum des associations, de la culture 
Aller à la page: Précédent12
Page courante: 2 sur 2
Re: film Les impliqués - Arte 20 mai 2016 - 20H55 **
Posté par: niu-nia (IP Loggée)
Date: 22 mai, 2016 23:42

Vous me rassurez tous, à travers vos suppositions, hypothèses, opinions personnels, car je me suis retourné le cerveau avec les mêmes questions,
après avoir regardé le film !
Je n'ai pas osé intervenir la première, car j'ai eu la nette impression de n'avoir rien compris à l'enchaînement des évènements Omelette.
Cela reste intéressant de parvenir à ses propres déductions et de les confronter avec celles d'autrui.

Re: film Les impliqués - Arte 20 mai 2016 - 20H55 **
Posté par: Mik (IP Loggée)
Date: 23 mai, 2016 06:44

Et moi, à vous lire, j'ai perdu l'envie de regarder ce film.
Un film, j'aime bien comprendre. N'ayant pas une grande culture cinématographique (c'est une litote) je perds facilement le fil du récit. Les films où le maintenant et l'autrefois sont entremêlés m'embrouillent. Pas physionomiste, je ne reconnais pas les personnages s'ils sont nombreux et changent de vêtements au cours du film (!).
Et je n'aime pas passer tout le temps du film à me poser des questions au lieu de suivre l'histoire.

Mik

Re: film Les impliqués - Arte 20 mai 2016 - 20H55 **
Posté par: Vendôme (IP Loggée)
Date: 30 mai, 2016 14:12

Pour les polonophones ; le point de vue de Lenka :


Prawdę mówiąc nie wiem, czy ktokolwiek rozumie to zakończenie. Ja też nie rozumiem. Ale możemy o tym pogadać.

Dlaczego Smolar (komisarz policji) zastrzelił tych esbeków? Miał tylko zrobić zdjęcia.
I komu zameldował, że już "zrobione" ?
Na czyje zlecenie zabił? Skąd zwykły policyjny komisarz miał snajperską broń ?
Kto w ogóle w Polsce dysponuje takim sprzętem ?! (Mafia ? WSI ? aż boję się myśleć...)

Może było tak, że ci dwaj ubecy postawione zadanie do wykonania (wyciszyć sprawę Telaka)
ale nie poradzili sobie, bo sprawa stała się głośna, wyszły na wierzch sprawki Telaka z lat 80-tych (zabójstwo młodego Rudzkiego)
Dlatego musieli zostać zlikwidowani, aby nie zostali wykryci ich mocodawcy, ważniejsi od nich w tej ubeckiej hierarchii, z wyższego szczebla tej ubeckiej drabiny?
Takich egzekucji dokonuje się w ostateczności,zwłaszcza w stosunku do osób wysoko postawionych.
Tu nie ma wątpliwości,że ci esbecy byli wysoko w hierarchii.
Ale czy doszło do takiego zagrożenia, żeby uzasadnione było użycie ostatecznych środków, czyli zlikwidowanie ich ?
Dlatego myślę, że jednak Smolar nie był "cynglem" esbeckim.
Przecież dla ubecji łatwiej było wyeliminować prokurator Szacką niż pozbywać się swoich ludzi.
Gdyby Smolar był na usługach wierchuszki byłych esbeków, to myślę, że dostałby przede wszystkim rozkaz zlikwidowania Szackiej.
I jako profesjonalista na pewno rozkaz by wykonał.
No tak... ale Smolar kochał Szacką. (Chociaż nie jestem tego taka pewna do końca. Mógł cynicznie zdobywać jej zaufanie)

Poza tym chciano zabić zarówno Szacką (przejechać autem i Smolar ją obronił) jak i Smolara (w toalecie).
Czyli to się wszystko nie trzyma kupy. Smolar raczej nie był na usługach dawnej ubecji.

Inna sprawa, że ubecy wcale się Smolara nie bali. Jest kilka takich wypowiedzi, że on nie może im zaszkodzić.
(Tak jakby to był ich człowiek...)
Z drugiej strony zaś, trudno uwierzyć, aby esbecy z Krakowa nie wiedzieli nic o człowieku pracującym w krakowskiej policji,
który pracował również dla innych byłych esbeków. To też nie trzyma się kupy.

Teoretycznie można oczywiście założyć,że centrala byłych esbeków ulokowała w policji swojego człowieka w tajemnicy.
Ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Gdyby tak było to Smolar nie pomagałby Szackiej, a wręcz przeciwnie starałby się jej przeszkodzić i zagmatwać sprawę.

Jednak... hm...
Pani prokurator Szackiej nie można było zlikwidować, gdyż jej ojcem był najwyraźniej ktoś jeszcze wyżej w hierarchii.
Nie ulega wątpliwości, że ojciec Szackiej był w SB, (ubezpieczenie w tym samym trefnym Towarzystwie Wzajemnej Asekuracji "ubeckiej" )
ale czy był pionkiem, czy figurą...?
Znał Smolara z czasów studenckich, Agata Szacka przy kawie ze Smolarem wspomina, że jej ojciec zaliczył mu jakiś egzamin, bez którego nie skończyłby studiów... Więc coś mogło być na rzeczy.

Mógł więc Smolar meldować wykonanie zadania profesorowi Zielińskiemu, ojcu Agaty Szackiej.(Chociaż to trochę naciągana wersja)

Inna moja wątpliwość: dlaczego prokurator Szacka spotyka się z esbekami, żeby od nich wziąć łapówkę?
Być może chce ich złapać na gorącym uczynku i skompromitować,
ale dlaczego im zależy żeby dać jej łapówkę skoro zamknęła śledztwo i wynik był dla nich korzystny ?

Może esbecy chcieli mieć pewność, że nigdy nie przyjdzie jej do głowy ponowne otwarcie śledztwa ?
Bo wtedy bez problemu mogliby udowodnić, że jest skorumpowana i niewiarygodna.

Bardzo prawdopodobną wersją jest, że esbecy zostali załatwieni przez kogoś, kto stał wyżej niż oni,
a kto uznał, że są zbyt umoczeni w tę sprawę.
Być może komisarz, przez cały czas, był jego wtyczką w tej sprawie, która miała pilnować,
żeby całość nie wymknęła się spod kontroli. No a fotografowanie pieniędzy było tylko bajeczką dla pani prokurator
żeby zgodziła się pójść i wyciągnąć esbeków na otwarty teren.

Jeszcze mam takie przypuszczenie, że końcowe zabójstwa zleciła Telakowa,
by pomścić zabójstwo psychoterapeuty Rudzkiego (ojca jej zakatowanego przez UB ukochanego)
i wykończyć resztę znienawidzonego ubeckiego towarzystwa)
Miała pieniądze, miała motyw. Ale jakim cudem dałaby zlecenie Smolarowi?
Trochę to naiwna wersja

Jeszcze mi przez myśl przeszło, że Smolar melduje wykonanie zadania Wenzlowi z IPN-u (granemu przez Stroińskiego).
To Wenzel przecież nienawidzi esbeków.

Może pan Bromski celowo zagmatwał to zakończenie, właśnie po to, abyśmy snuli różne przypuszczenia. Kto wie... ?

Jedno jest pewne - w tle filmu jest aktywność SB w PRL-u,
a po 89 r. brak lustracji oraz konsekwencje tego widoczne do dziś.
Film dotyka jakże bardzo realnego problemu w Polsce: dawne służby specjalne a establishment.
Mam na myśli establishment III RP. (rządy PO).

Coś jeszcze przeczytałam o tym filmie...
Film został zbojkotowany przez środowisko Gazety Wyborczej właśnie ze względu na jasne postawienie problemu lustracji.
Jakże to znamienne !
Wg "gazetki wybiórczej" nierozwiązanej lustracji nie ma, więc film jest kiepski (wg wybiórczej winking smiley )
Bo według mnie to jeden z lepszych polskich filmów !
Świetny film z bardzo dobrym aktorstwem.

----------------
cлава Україні 🇺🇦🇺🇦



Edité 1 temps. Dernière édition 30/05/2016 14:50 par Vendôme.

Re: film Les impliqués - Arte 20 mai 2016 - 20H55 **
Posté par: jpaul (IP Loggée)
Date: 30 mai, 2016 22:31

Merci à Lenka pour son point de vue et à Vendôme pour le suivit. Quoique Mon Jpaulosku n'arrive pas a cerner complètement l' explication, et c'est encore pire avec un traducteur automatique.
On voit bien que le film pose questions et que tout n'est pas si simple et résolu dans la Pologne actuelle, sous-entendu dans le scénario, et autrement cela ne serait pas non plus un très bon polar, si l'intrigue en restait là, laissant les conclusions partir au gré des raisonnements et le ressentit d'une personne étant in live en Pologne et ayant vécu toute ses époques.

Aller à la page: Précédent12
Page courante: 2 sur 2


Désolé, vous n'avez pas d'autorisation poste/réponse dans ce forum.